Yetişkin Danışmanlığı Nedir?

Yetişkinlerin karşılaştığı problemleri tek başlarına sağlıklı bir şekilde çözemedikleri durumlarda; onların bu sorunların üstesinden gelmesine yardımcı olmak ve psikolojik sağlıklarını iyileştirmek üzere gerçekleştirilen danışmanlık hizmetleri “yetişkin danışmanlığı” olarak adlandırılır.

İnsan; hayatının her döneminde psikolojik ve zihinsel anlamda kendisine zarar verebilecek sorun kaynakları ile karşılaşabilir. Kimi zaman küçük bir problem dahi zaman içerisinde içinden çıkması zor bir içsel çatışmaya dönüşebilir. Geçmiş dönemde yaşanan psikolojik travmalar, çözülemeyip hasır altı edilen problemler, stres, hayat zorlukları, çiftler arasında yaşanan problemler, aileye dahil olmanın getirdiği sorumluluk, bir yakının kaybı ve hayatın değişmesine yol açan çeşitli nedenler; yetişkinlerin hayattan zevk alamamasına, kronik bir mutsuzluğa teslim olmasına ve sosyal çevreleriyle; hatta aile bireyleriyle iletişim sorunları yaşamasına yol açabilir.

Yetişkinlerin  danışmanlık alma kararını vermeleri çoğu zaman hiç kolay olmaz; zaman zaman destek alınmasının gecikmesi çok daha ciddi durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Kendini mutsuz hisseden, takıntılarının etkisinden kurtulamayan, işte verimliliği düşen, eşiyle arası bozulan, fiziksel olarak sorunlar yaşamaya başlayan yetişkinlerin zaman kaybetmeden yetişkin danışmalarından destek almaları gerekir.

Yetişkin Danışmanlığı Hangi Sorunlarla İlgilenir?

Yetişkinler için danışmanlık hizmetlerinin kapsamı çok geniştir. Genellikle yalnızca danışmanlık alan bireyin kendisiyle yapılan seanslara, zaman zaman aile bireylerinin de dahil edilmesi gerekebilir. Psikolojik sorunların kökeninin öğrenilmesini, sorunların üstesinden gelinmesi adına yol gösterilmesini ve kişinin dünyayı algılama şeklinin değiştirilmesini hedefleyen yetişkin danışmanları; seansları bireyin ihtiyaçları doğrultusunda planlar. Yetişkin danışmanlığı seanslarında en çok ele alınan konular şu şekilde sıralanabilir:

 • Panik atak
 • Depresyon
 • Sosyal fobi
 • Cinsel sorunlar
 • Yeme bozuklukları
 • Doğum sonrası psikolojik sıkıntılar
 • Alkol  ve madde bağımlılığı
 • Eşler arası problemler
 • Takıntılı düşünce ve davranışlar
 • Psikolojik Travmalar
 • Kimlik karmaşası

Yetişkin Danışmanlığının Faydaları Nelerdir?

Yetişkinler için danışmanlık seanslarında, uzmanların yönlendirmeleri sayesinde kişiler yaşadıkları sıkıntıların nedenlerini keşfedebilir ve kendilerine yükledikleri gereksiz sorumlulukların farkına varabilirler. Objektif bir bakış açısıyla karşılaşıp profesyonel bir kişiden öneriler alarak sorunlarının üstesinden gelebilirler. Psikolojik problemlerinin ilerlemesi riskinden ve problemler nedeniyle yaşadıkları psikolojik ve duygusal semptomlardan kurtulabilirler. Böylece hayatlarına daha mutlu ve sağlıklı bir şekilde devam edebilirler.

Bilgi Al